چگونه کودکان خود را به تمرین موسیقی تشویق کنیم؟

مقالات
480  : تعداد بازدید تاریخ ارسال مقاله: پنج شنبه 18 خرداد 1396  
 
چگونه کودکان خود را به تمرین موسیقی تشویق کنیم؟

امروزه اثرات آموزش موسیقی به کودکان بر کسی پوشیده نیست . اثراتی مانند تاثیر مثبت بر کیفیت آموزش ، افزایش اعتماد به نفس ، خلاقیت ، رشد ذهنی ، بهبود مهارت ارتباطی و ...
از این رو بیشتر خانواده ها از همان ابتدای خردسالی کودکان خود را تشویق به فراگیری موسیقی می کنند ولی تعداد زیادی با تمرین درس موسیقی فرزندانشان مشکل دارند .
برای پیشرفت در هر امری به خصوص موسیقی تمرین نیاز است و صبوری و درایت والدین را می طلبد .
علاوه بر آموزشگاه موسیقی خوب ، معلم با تجربه و روش و متد آموزشی مناسب ، تمرین و پشتکار هنرجویان عامل مهمی برای به ثمر رسیدن زحمات استاد ، آموزشگاه و والدین است .
اگر هنرجو تمرین کافی نداشته باشد به جرات می توان گفت بهترین اساتید و موسسات آموزش موسیقی هم نمی توانند باعث پیشرفت وی در دنیای موسیقی شوند .
" چند نکته برای ایجاد انگیزه و تشویق 
کودکان به تمرین موسیقی "
- ایجاد برنامه روتین و منظم برای تمرین :
اختصاص یک زمان مشخص برای تمرین روزانه . این زمان باید ساعتی از روز باشد که فرزندمان کاملا سرحال است . 
قطعا ساعت پایانی روز که فرزندمان از بازی خسته است زمان مناسبی نیست .
- مدت زمان تمرین باید منطقی باشد :
مدت زمان تمرین بستگی به سن و روحیه کودک شما دارد .
مثلا اگر کودک شما 5 ساله است انتظار زمان یک ساعت برای تمرین زیاد است .
در کودکانی که به سن مدرسه رسیده اند و عادت به نشستن و تمرکز بر روی موضوعی بیش از یک ساعت را در مدرسه دارند یک ساعت در روز می تواند زمان مناسبی برای تمرین باشد . 
اگر کودک ما از آن دسته از کودکانی است که تحمل تمرین یک ساعته را ندارد و نمی توانیم بیش از نیم ساعت او را برای تمرین مقید کنیم ، بهتر است دو زمان نیم ساعته مثلا صبح و بعد از ظهر برای او در نظر بگیریم .
- به هر حال زمان تمرین هر چقدر که باشد ، روزانه و مرتب بودن آن اهمیت بیشتری دارد . تمرین هر روزه با زمان نیم ساعت خیلی بهتر از تمرین دو ، سه روز در میان و یک ساعته نامرتب است .
- همراه کودکتان تمرین کنید :
کودکی که امکان فراگیری موسیقی را دارد ، بسیار خوش اقبال است و این موهبت زمانی به کمال خود می رسد که از یک معلم خوب و یک خانواده جدی و پیگیر نیز بهره مند باشد .
خانواده و بخصوص مادر چون بیشتر با کودک ارتباط دارد باید به کار اهمیت دهد به همان اندازه که به مدرسه و علوم و ریاضی اهمیت می دهد . نگاه تفننی به موسیقی راه به جایی نمی برد . کودک هوشمندانه درک می کند که درجه اهمیت موسیقی از نظر خانواده چقدر است . پیشرفت هر کودک رابطه مستقیم با نگاه خانواده او به هنر دارد .
همراه کودکتان بنشینید و با او تمرین کنید . حتی از او بخواهید آن چه را که آموخته است به شما نیز یاد دهد . این موضوع باعث تشویق فرزند شما به یادگیری بیشتر و تمرین مرتب می شود .

 
نظرات بینندگان:
: نام
: سایت
  : پست الکترونیک
: پیام شما
کد امنیتی:
-------------------------