تاثیر موسیقی از سنین کودکی

مقالات
487  : تعداد بازدید تاریخ ارسال مقاله: پنج شنبه 18 خرداد 1396  
 
تاثیر موسیقی از سنین کودکی

اغلب افراد از موسیقی لذت می برند و آن را شکلی از سرگرمی گذرا می دانند ، اما برای افرادی که به طور جدی از دوران کودکی به تعلیم نواختن یک ساز می پردازند ، تجربه موسیقی ممکن است چیزی بیشتر از این باشد .
پژوهشی بیانگر این بود که ظاهرا آموزش موسیقی باعث تغییر بخشی از قشر مغز می شود که مسئول شنوایی در کودکان است ، باعث تقویت حافظه و توجه می شود .
بنابراین تصور بر این است که آموزش موسیقی ( نه لزوما گوش دادن منفعل به موسیقی ) بر توجه و حافظه اثر می گذارد و از طریق همین ساز و کار ممکن است باعث یادگیری بهتر در شماری از حوزه های شناختی شود .
به گفته این پژوهشگران هنگامی که فردی مرتبا به صدایی گوش می دهد ، به خصوص صدایی که مانند موسیقی یا گفتار ، هارمونیک یا معنادار است ، سلول های مغزی مربوط در پاسخ دهی ترجیحی به این صداها در مقایسه با صداهای دیگر تقویت می شوند . بر اساس یافته های این پژوهشگران تغییرات ناشی از گوش دادن مرتب موسیقی با بالارفتن سن افزایش می یابد .
یک بررسی دیگر در دانشگاه تورنتو مستقیما به این موضوع پرداخت که آیا کسب توانایی موسیقیایی می تواند کودک را باهوش تر کند یا نه ؟
انجام چنین ارزیابی ها همیشه مشکل است زیرا کنترل میزان تاثیر سایر عوامل موثر بر هوش مانند میزان درآمد یا تحصیلات والدین مشکل است .
با این وجود این تحقیق نشان داد صرفا گوش دادن به موسیقی دست کم در کوتاه مدت به توانایی فرد در انجام برخی از آزمون های شناختی کمک می کند .
موتسارت هم از ۵ سالگی شروع کرد . موتسارت موسیقی دان نابغه اتریشی در دوران کودکی استعداد فوق العاده موسیقیایی اش را نشان داد . او از ۵ سالگی ساختن آهنگ را با پیانو و ویولن شروع کرد و در ۱۷ سالگی موسیقی دان شهیر دربار سالزبورگ شد و از همان سنین پایین به آموزش موسیقی کودکانش می پرداخت .

 

 
نظرات بینندگان:
: نام
: سایت
  : پست الکترونیک
: پیام شما
کد امنیتی:
-------------------------